رپورتاژ اگهی

راهنمای روش های نگهداری اصولی از لپ تاپ ها

قیمت بالا و کمبود قطعات و اورجینال، باعث شده بعد از خرید لپ تاپ از هر برندی یکی از مهمترین دغغه هایمان، نحوره صحیح کار و نگهداری درست از لپ تاپمان باشد. چرا که عمر لپ تاپ و کارایی آن رابطه مستقیمی با نحوه کار و طرز نگهداری مان دارد. در نتیجه دانستن یک سری نکات می تواند به ما برای جلوگیری از خرابی لپ تاپ یا اصطحلاک دستگاه کمک کند. در ادامه به ارائه مهمترین نکاتی که باید در این زمینه رعایت کنیم می پردازیم.

باتری لپ تاپ، پرمصرف ترین قطعه

باتری لپ تاپ تقریبا پر مصرف ترین قطعه آن است و اصلا به خاطر وجود همین قطعه استکه شما به سراغ خرید لپ تاپ به جای pc می‌روید. باتری های لپ تاپ از حدود یک ساعت و نیم تا ۶ ساعت انرژی لازم را برای روشن ماندن دستگاه و کار با آن نگه میدارند. به مرور که عمر لپ تاپ بیشتر می شود، میزان نگهداری شارژ باتری کمتر می شود. هر چه نحوه مصرف این باتری و نگهداری از آن بهتر باشد عمر باتری و میزان سرعت خالی شدن شارژ آن نیز کمتر خواهد شد.

یکی از مهمترین سوالات در مورد باتری لپ تاپ، این است که آیا لپ تاپ باید دائما به برق وصل باشد یا دائما از باطری خود استفاده کند. در پاسخ به این سوال باید گفت، باتری لپ تاپ شما باید در سیکل پر و خالی شدن قرار بگیرد. به این معنا که، لپ تاپ نباید دائم به برق متصل باشد و شما باید به باتری اجازه بدهید برای دفعاتی سیکل شارژ و دشارژ شدن خود را داشته باشد.

نگهداری از لپ تاپ

 

حمل و نقل صحیح لپ تاپ

یکی از مهمترین نکات در نگهداری اصولی از لپ تاپ، حمل و نقل آن است. برای جابجایی لپ تاپ سعی کنید از کوله پشتی های معمولی و غیر استاندارد یا کیف های معمولی برای جابجایی لپ تاپ استفاده نکنید. این دستگاه برای جابجایی حتما نیاز به کیفی دارد که محافظ های استاندارد را در خودش داشته باشد. این کیف های استاندارد در تمام جهت ها از محافظ های مخصوص استفاده می کنند. در نتیجه فشاری از اطراف روی لپ تاپ وارد نمی شود و قطعات ظریف آن از ضربه های احتمالی محفوظ می مانند.

هرگز لپ تاپ را در حالت استندبای یا روشن در کیف نگذارید و جابجا نکنید. این کار به شدت به قطعات آن فشار و ضربه وارد می کند و حتی ممکن است هارد لپ تاپ شما آسیب جدی ببیند.

مانیتور، عضو حساس لپ تاپ شما

یکی از ظریفترین بخش های لپ تاپ شما مانیتور آن است. حتما هنگامی که اقدام به باز کردن یا بستن درب لپ تاپ می کنید با یک دست بخش پایینی لپ تاپ و با دست دیگر مانیتور را بگیرید و با کمک انرژی که به بخش پایینی وارد می کنید لپ تاپ را باز کنید. با این کار فشار کمتری به مانیتورتان وارد می‌شود.

 

تهویه هوا و ورود هوای خنک به داخل دستگاه

اطمینان حاصل کنید که زیر لپ تاپ شما، پارچه یا نایلون یا هر چیزی که مانع از ورود و خروج هوا به فن لپ تاپ می شود وجود نداشته باشد. بهترین جا برای کار کردن با لپ تاپ روی میزی است که رومیزی یا پارچه ای روی آن کشیده نشده باشد. هوای خنک به راحتی وارد و هوای داغ به راحتی خارج شود. در نتیجه از داغ شدن قطعات لپ تاپ جلوگیری خواهید کرد.

آپدیت نگه داشتن نرم افزار و سیستم عامل لپ تاپ

یکی از نکات مهم برای نگهداری سلامتی لپ تاپ، آپدیت نگه داشتن نرم افزارها و ویندوز آن است. شاید این مورد خیلی به چشمتان نیاید. اما با آپدیت نگه داشتن درایورها، نرم افزارها و همچنین سیستم عامل کارایی سخت افزاری لپ تاپ نیز بهبود پیدا می کند و مصرف انرژ آنها نیز بهینه تر می شود.

مانیتور، عضو حساس لپ تاپ

 

نصب کردن بازی روی لپ تاپ مضر است؟

این یک نکته کلی است که شما باید نرم افزارهای متناسب با قدرت لپ تاپخودتان را نصب کنید. به عنوان مثال لپ تاپی که دو گیگ رم دارد کشش لازم برای نصب ویندوز ۱۰ را نخواهد داشت در نتیجه سیستم فشار بیشتری را برای کار تحمل خواهد کرد، قطعات گرم تر خواهند شد و لپتاپ داغ تر و احتمالا در آینده نزدیک نیاز به تعمیرات تخصصی لپ تاپ خواهید داشت. پس فرقی نمیکند که بازی نا متناسب با قدرت لپ تاپ را نصب کرده اید یا فتوشاپ و کورل، مهم این است که به پیش نیاز های نرم افزار یا بازی که قصد نصب آن را دارید دقت کنید. اگر نیاز به صرف میزان بیشتری از منابع سیستم را دارید مشخص است که لپ تاپ فشار بیشتری را تحمل می کند.

لپ تاپ از جمله لوازم دیجیتالی پرکاربرد قابل حمل است که هم کارمندان و دانشجویان می‌توانند همیشه همراه داشته باشند و تمامی کارهای شخصی و اداری و حتی کارهای گرافیکی و محاسباتی را با این دستگاه انجام می‌شود. هر گونه مشکل نرم افزاری و حتی سخت افزاری لپ تاپ، می‌تواند در انجام کارهایتان خلل ایجاد کند و امکان ادامه کار وجود نداشته باشد. در صورت خراب شدن لپ تاپ، یافتن یک تعمیرکار متخصص لپ تاپ دشوار است. در این مواقع بهترین گزینه، کمک گرفتن از یک تعمیرکار کامپیوتر سیار آنلاین است که در سریع‌ترین زمان ممکن به شما کمک کند. در نتیجه تعمیر یا حتی راه اندازی لپ تاپ خودتان را به هر کسی نسپارید چرا که رعایت همین نکته می تواند به عمر لپ تاپ شما و نگهداری صحیح آن کمک کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *