وبلاگ

خواص قهوه

کمکدون : ما اطلاعات کافی درمورد درخت قهوه و نحوه کشت آن نداریم اما بی شک دانه های قهوه ای یا سیاه قهوه را دیده اید.

گیلاس قهوه میوه ای است که دانه های قهوه داخل آن قرار دارد و بعدس چیدن آن و جدا کردن دانه های داخل آن قهوه به دست می اید. ارتفاع درخت قهوه در حدود ۲۰ تا ۴۰ فوت می باشد که میانگین دارای ارتفاغی به اندازه ۱۰ متر می باشد و میانگی ۲۰ سال عمر میکنند.

امروزه نوشیدنی ها زیادی در بازار وجود دارد، اما قهوه همچنان در بین اکثر مردم محبوبیت خودش را حفظ کرده است. این نوشیدنی در بین جوانان طرفداران زیادی دارد.
میزان قهوه تولید شده در جهان سالیانه از ۷ میلیون تن می گذرد. طبق آمار منتشر شده هر ایرانی سالیانه حدود ۱/۰کیلو گرم قهوه مصرف می کند. رتبه ایران در مصرف قهوه در جهان ۱۴۱ می باشد.
البته در ایران نوشیدن قهوه بیش تر فانتزی است و اکثرا افراد به جای آن چای می نوشند.
در ادامه همراه ما باشید تا از فواید و مضرات قهوه آگاه شوید.

فواید مصرف قهوه

 

۱)سنگ کلیه و صفرا :

افرادی که روزانه زیاد قهوه مصرف می کنند ۲۵ درصد کم تر نسبت به افرادی که قهوه مصرف نمی کنند به سنگ کلیه و صفرا مبتلا می شوند. نوشیدن یک فنجان قهوه به صورت روزانه ۱۰ درصد ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.

۲) کاهش ابتلا به نقرس :

کسانی که روزانه ۴ فنجان یا بیش تر قهوه می نوشند نسبت به افرادی که هیچ مصرفی ندارند، ۴۰ درصد کم تر به بیماری نقرس مبتلا می شوند.

۳) کاهش ابتلا به آلزایمر :

افرادی که قهوه مصرف می کنند نسبت به افراد دیگری که قهوه نمی نوشند دیرتر به این بیماری دچار می شوند.

۴) چربی سوزی قوی :

کافئین یک ماده طبیعی است که به سوزاندن چربی ها کمک می کند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده فرآیند چربی سوزی ۲۹ درصد در افراد لاغر و ۱۰ درصد در افراد چاق با نوشیدن قهوه افزایش پیدا می کند.

۵) کاهش ابتلا به دیابت نوع ۲ :

دیابت نوع ۲ از جمله بیماری ها بهداشتی است که حدود ۳۰۰میلیون نفر در جهان را مبتلا کرده است. افرادی که قهوه مصرف می کنند ۲۵ تا ۳۰ درصد خطر مبتلا شدن به این بیماری کاهش می یابد.

۶) کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون :

دومین بیماری در رابطه با عملکرد مغز پارکینسون است که مانند آلزایمر هیچ درمانی برای آن کشف نشده است.
بر اساس تحقیقات به عمل آمده مصرف قهوه ۳۲ تا ۶۰ درصد احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.
البته باید بدانید که کافئین موجب این امر می شود پس افراد باید قهوه کافئین دار مصرف کنند.

۷) محافظت از کبد :

باید بدانید که کبد از جمله اعضا مهم در بدن به شمار می رود که عملکرد زیادی را در بدن انجام می دهد.
بیماری ها کبد چرب و هپاتیت مستقیما بر کبد تاثیر گذار هستند. این بیماری ها موجب سیروز کبدی می شوند، به این معنا که کبد دچار عفونت شده و فرسوده می شود.
تحقیقات ثابت کرده است که قهوه، کبد را از سیروز کبدی محفوظ می دارد. افرادی که هر روز ۴ فنجان قهوه می نوشند ۸۰ درصد کم تر به این بیماری ها مبتلا می شوند.

۸) کاهش ابتلا به انواع سرطان :

سرطان از جمله شایع ترین علت مرگ و میر در جهان شناخته شده است‌. قهوه خاصیت دفاعی از بدن در برابر برخی از سرطان ها مانند سرطان کبد و روده بزرگ دارد.
احتمال ابتلا به سرطان کبد در کسانی که قهوه مصرف می کنند ۴۰ درصد کم تر است.
طبق تحقیقات افرادی که ۴ یا ۵ فنجان قهوه می نوشند، به بیماری سرطان روده بزرگ ۱۵ درصد کم تر مبتلا می شوند.

مضرات قهوه کافئین دار :

نوشیدن قهوه کافئین دار عوارض خطرناکی ندارد، اما عوارض جانبی به همراه دارد. اگر در نوشیدن این نوع قهوه سهل انگاری کنید ممکن است در آینده آسیب ها جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
برای مثال : بی خوابی، اضطراب، ترش کردن معده و ضربان قلب از عوارض بیش از حد مصرف قهوه کافئین دار به شمار می رود.
پس در نوشیدن قهوه تعادل را رعایت کنید و اگر نوشیدن آن ضرری ندارد و پزشک تان نوشیدن آن را ممنوع نکرده است روزانه بیش تر از ۴ فنجان ننوشید.

نوشیدن قهوه در دوران بارداری :

در دوران بارداری نباید روزانه بیش تر از ۲۰۰ میلی گرم قهوه مصرف کنید. زیرا که جنین در معرض کافئین قرار می گیرد و آنزیم هایی که باید این ماده را دفع کند در بدن او کامل نشده است و همین موضوع رشد جنین را به خطر می اندازد و ممکن است موجب زایمان زود رس شود.

در صورتی که این مقاله از کمکدون برای شما مفید بود لطفا آن را به اشتراک بگذارید و برای ما نظرات خود را پایین این مقاله بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن