رپورتاژ اگهی

صنایع دستی شهر های توریست پذیر ایران

صنایع دستی با هنرها و صنایعی گفته می شود، که با دست و ابزار دستی ساخته می شوند و مواد اولیه شان از مواد طبیعی هستند. هنر، ذوق، خلاقیت و زحمتی که سازندگان برای ساخت صنایع دستی خرج می کنند، این صنایع را نسبت به صنایع کارخانه ای ارزشمند تر کرده است. هنر، ذوق و ظرافت ایرانیان در صنایع دستی زبانزد جهانیان می باشد و دیگر کشور ها از این صنایع برای تزئین  خانه هایشان استفاده می کنند. هر شهر در ایران دارای صنایع دستی و سوغاتی های مخصوص خودش می باشد، در ادامه با چند نوع از صنایع دستی چند شهر ایران آشنا می شوید، با ما همراه باشید.

صنایع دستی گیلان

استان گیلان یکی از استان های دیدنی و تاریخی ایران است که  از جاذبه های دیدنی بسیاری برخوردار بوده و می توانید این استان را برای یک سفر لذت بخش انتخاب کنید. این استان تاریخی دارای صنایع دستی و سوغاتی هایی زیبا و دوست داشتنی است که در ادامه تعدادی از آن ها را برایتان شرح داده ایم.

  • حصیر بافی: از صنایع دستی قدیمی این استان است که با آن انواع سبد، زیرانداز، آبکش و حتی کلاه ساخته می شود. در خانه های افراد محلی از این صنایع دستی بسیار مشاهده می کنید.
  • عروسک های کاموایی: این عروسک های دست باف هنر دست زنان ماسوله است و آنجا بیشتر مشاهده می شود. عروسک های کاموایی جزو صنایع دستی فانتزی و پرطرفدار این استان می باشد.
  • چموش دوزی: چموش یک نوع کفش چرمی است، چموش بندی بلند دارد که به دور پا بسته می‌شود و برای رنگ این کفش از رنگ های طبیعی استفاده می کنند.

 

این استان صنایع دستی های دیگری از جمله بامبو بافی، رشتی دوزی، سفالگری، چادر شب بافی، مروار بافی، بافتنی های پشمی، شال بافی دارد.

اگر می خواهید برای اقامت در این استان زیبا و هنردوست و دیگر شهر های شمالی ویلا اجاره کنید، می توانید برای اجاره ویلا ارزان در شمال به سایت رنتی جا مراجعه کنید.

صنایع دستی

صنایع دستی اصفهان

این استان با جاذبه های فراوان و تاریخی و ملقب به نصف جهان مقصد محبوبی برای بسیاری از گردشگران است. این استان دارای صنایع دستی هایی بسیار  ارزشمندی می باشد از جمله می توان به میناکاری، خاتم کاری، منبت کاری، قالی بافی، گچ بری، ملیله سازی، قلمکار سازی، فیروزه کوبی، نگارگری، سوزن دوزی، کاشی سازی، قلم زنی، نقره زنی، مشبک کاری و صحافی اشاره کرد.

 

صنایع دستی یزد

یزد استانی کویری و دور از مرکز شهر است. این استان زیبا با مردمی هنر دوست و خونگرم دارای صنایع دستی هایی که نشانگر فرهنگ این استان است، می باشد.

 

ازجمله قالی بافی، زیلو بافی، دارایی بافی، ترمه، چادر شب، زری بافی، شمد بافی، سفال و سرامیک، گیوه بافی، کاشی سازی، قلم زنی، نمد مالی از صنایع دستی این شهر کویری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *