رپورتاژ اگهی

خانم‌ ها در تهران حقوق بیشتری دریافت می‌‌کنند یا آقایان؟

بحث حقوق و دستمزد در بازار کار ایران، همواره یکی از جذاب‌ترین موضوعات موردتوجه در بین کارجویان خانم و آقا بوده است. به شکلی که برخی از افراد با مقایسه حقوق و مزایای دریافتی خود با حقوق و مزایای سایر همکاران و آشنایان، میزان رضایت شغلی خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به همین دلیل میزان حقوق پیشنهادی در آگهی‌های استخدام تهران، ازنظر زنان و مردان کارجو دارای اهمیت بسیار زیادی است.

اگرچه حقوق دریافتی تنها عامل تعیین‌کننده در رضایت شغلی افراد نیست، اما بدون دریافت حقوق و دستمزد مناسب نمی‌توان هزینه های زندگی را مدیریت نمود. به‌علاوه دریافت حداقل حقوق و مزایای شغلی که متناسب با معیارهای فرد است، می‌تواند از بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری نماید. در این مقاله ضمن معرفی برخی از عوامل موثر بر حقوق و دستمزد، به بررسی حقوق دریافتی به تفکیک جنسیت می‌پردازیم.

عوامل موثر بر حقوق و دستمزد مورداشاره در آگهی‌های‌ استخدام تهران

با نگاهی به بازار کار مشاغل در تهران درمی‌یابیم که برای کسب درآمد و کاریابی سریع‌تر، باید مهم‌ترین معیارها و شرایط استخدامی در هر شغل را شناسایی نمود. اگرچه برخی از افراد مسیر خوداشتغالی و کارآفرینی را در پیش‌گرفته و خود به‌عنوان کارفرما در بازار کار شناخته می‌شوند، اما بسیاری از زنان و مردان کار و فعالیت در یکی از کسب و کارها را بهترین راه برای کسب درآمد می‌دانند.

به همین دلیل برای این گروه از نیروهای کاری، بررسی آگهی‌های استخدام تهران قبل از ارسال رزومه اهمیت فراوانی دارد. در کنار شرایط استخدامی،‌ بخش مرتبط با حقوق و دستمزد را می‌توان مهم‌ترین موضوع در متن آگهی‌های استخدام تهران دانست.

ازجمله عوامل موثر بر حقوق و دستمزد پیشنهادی در آگهی‌های استخدام در تهران می‌توان به نوع مدرک تحصیلی مانند مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، سطح ارشدیت و سابقه کاری کارجویان اشاره کرد.

 

میزان حقوق درخواستی در سال ۱۴۰۱ بر اساس جایگاه شغلی

یکی از مواردی که در آگهی‌های استخدام تهران موردتوجه قرار می‌گیرد، سطح ارشدیت یا جایگاه شغلی است. به شکلی که کارمندان در مقایسه با کارشناسان دارای میزان حقوق دریافتی کمتری هستند. همچنین این افراد در مقایسه با مدیران و کارشناسان ارشد یک مجموعه، حقوق و دستمزد کمتری خواهند داشت.

تأثیر مدرک تحصیلی بر میزان حقوق دریافتی

یکی از شرایط استخدامی بسیار مهم در آگهی‌های استخدام تهران، حداقل مدرک تحصیلی کارجویان خانم و آقا است. طبیعی است که افرادی با مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، عموما حقوق و دستمزد بالاتری در مقایسه با سایر افراد خواهند داشت.

همچنین دانشگاه محل تحصیل می‌تواند روی میزان حقوق افراد تأثیرگذار باشد. ذکر این نکته ضروری است که مدرک تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل، تأثیر نسبی روی حقوق و مزایای افراد دارند. به شکلی که به‌عنوان‌مثال در برخی از مشاغل فنی می‌توان با مدرک دیپلم یا کاردانی، حقوق بالاتری از برخی از مشاغل با مدرک کارشناسی داشت.

رابطه سابقه کاری با حقوق و دستمزد در آگهی‌های استخدام تهران

شاید بتوان مهم‌ترین عامل اثرگذار بر حقوق زنان و مردان در تهران را سابقه کاری افراد دانست. همچنین سابقه کاری بر جایگاه شغلی افراد هم تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال افراد با سابقه کاری بالای پنج سال، معمولا می‌توانند در مشاغل مدیریتی که بالاترین جایگاه شغلی محسوب می‌شود، در تهران استخدام شوند.

خانم‌ ها در تهران حقوق بیشتری دریافت می‌‌کنند یا آقایان

بررسی تأثیر جنسیت بر کاریابی و میزان حقوق دریافتی

در بخش قبلی به تأثیر عوامل مختلف بر میزان حقوق و دستمزد کارجویان خانم و آقا پرداختیم. موضوعی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت این است که ممکن است در فرصت‌های شغلی مشابه در آگهی‌های استخدام تهران، زنان و مردان حقوق متفاوتی از یکدیگر داشته باشند.

این در حالی است که یکی از معیارهای استخدامی برای کار در تهران و شهرستان‌ها، جنسیت کارجویان است. به شکلی که برخی از کارفرمایان با بررسی شرایط محیط کسب و کار خود و وظایف شغلی، ترجیح می‌دهند تنها کارجویان مرد را به مصاحبه شغلی دعوت نمایند.

حتی در آگهی‌های استخدام سازمان‌ها و شرکت های دولتی، معمولا به تعداد نیروی کار موردنیاز از هر جنسیت اشاره می‌شود. بااین‌حال به نظر می‌رسد در برخی از فرصت‌های شغلی، نیاز به استخدام زنان بیشتر از مردان باشد.

اگرچه نقش شایستگی‌های شغلی را نمی‌توان در میزان حقوق و مزایای افراد نادیده گرفت، اما در برخی از موارد و با شرایط کاری یکسان، میزان حقوق دریافتی زنان و مردان با یکدیگر برابر نیست. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند انگیزه شغلی زنان و مردان باشد. معمولا کارجویان خانم وظیفه سرپرستی و مدیریت هزینه های اصلی خانواده را بر عهده ندارند. به شکلی که معمولا از درآمد زنان، به‌عنوان یک کمک هزینه یا پس‌انداز در خانواده استفاده می‌شود.

به‌علاوه معمولا انتظارات و توقع خانم‌ها برای دریافت حقوق نجومی و مزایای کاری مختلف، کمتر از آقایان است. همچنین اغلب زنان می‌توانند در مشاغل پاره‌وقت یا مشاغل خانگی مانند تولید صنایع‌دستی، بسته‌بندی و پرورش گیاهان دارویی یا آپارتمانی، موفقیت شغلی را تجربه کنند. به شکلی که در کنار تربیت فرزندان که عموما بر دوش مادران قرار دارد، امکان فعالیت پاره‌وقت وجود خواهد داشت.

این در حالی است که برخی از زنان تنها برای گذران زندگی و پر کردن وقت خود، اقدام به ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام تهران و سایر شهرها می‌کنند. از طرف دیگر معمولا کار در محیط‌های کارخانه و کارگاه‌ها برای خانم‌ها چندان خوشایند نیست. مجموعه این عوامل موجب می‌شود تا این گروه از نیروهای کاری، معمولا به شکل دورکاری، پاره‌وقت یا در مشاغلی با کمترین حقوق دریافتی مشغول به کار شوند.

ذکر این نکته ضروری است که استخدام تهران و شهرستان‌ها در سازمان‌ها و شرکت های دولتی، معمولا به معنای دریافت حقوق و مزایای مساوی در شرایط کاری یکسان است. به شکلی که زنان و مردان شاغل در شرکت های دولتی صرف‌نظر از جنسیت خود، معمولا با توجه به موقعیت شغلی و سابقه کاری خود حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند.

میزان افزایش حقوق درخواستی زنان و مردان در سال ۱۴۰۱

بر اساس یک نظرسنجی که در رابطه با میزان افزایش حقوق پیشنهادی زنان و مردان در سال ۱۴۰۱ انجام شده است، می‌توان تفاوت بین حقوق دریافتی آقایان و خانم‌ها را مشخص نمود. تعداد زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی ۱۴۸۰۰ نفر و تعداد مردان هم ۳۲۴۹۰ نفر بوده است.

در این نظرسنجی حداقل حقوق دریافتی ۹۵ درصد از زنان در سال ۱۴۰۱، مبلغی بیش از ۲ میلیون تومان گزارش شده است. به شکلی که می‌توان گفت در سال ۱۴۰۱،‌ پنج درصد از زنان کمتر از ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.

همچنین ۲۵ درصد از زنان در سال ۱۴۰۱، حقوق و دستمزدی کمتر از ۴.۷ میلیون تومان دارند. این در حالی است که نیمی از زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی، حداقل حقوق دریافتی خود را بیش از ۶.۶ میلیون تومان اعلام کرده‌اند. این میزان از حقوق و دستمزد در مقایسه با حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۰، ۲۹ درصد افزایش حقوق را نشان می‌دهد.

به شکلی که ۲۵ درصد از زنان که ۳۷۰۰ نفر از جمعیت آماری شرکت‌کننده در نظرسنجی را تشکیل می‌دهند، حداقل حقوق و دستمزد دریافتی خود را بیش از ۹.۱ میلیون تومان عنوان کرده‌اند. همچنین حقوق دریافتی برخی از زنان در این نظرسنجی، مبلغی بیش از ۱۶.۵ میلیون تومان گزارش شده است.

به شکلی که ۵ درصد یا ۷۴۰ نفر از زنان شرکت‌کننده در نظرسنجی، حقوق دریافتی خود را مبلغی بیش از ۱۶.۵ میلیون تومان گزارش داده‌اند. این در حالی است که نتایج نظرسنجی موردنظر، کمترین حقوق دریافتی مردان را مبلغی بیش از کمترین میزان حقوق و دستمزد زنان نشان می‌دهد.

خانم‌ ها در تهران حقوق بیشتری دریافت می‌‌کنند یا آقایان؟

حداقل حقوق دریافتی مردان در آگهی‌های استخدام تهران در سال جدید

۵ درصد از مردان شرکت‌کننده در نظرسنجی عنوان کرده‌اند که حقوق و دستمزد آن‌ها در سال جدید، مبلغی کمتر از ۳.۶ میلیون تومان است. همچنین ۷۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی کمترین حقوق دریافتی خود را مبلغی بیش از ۶ میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در حدود نیمی از مردان شاغل در بازار کار، حداقل حقوق دریافتی خود را مبلغی بیش از ۸.۵ میلیون تومان گزارش داد‌ه‌اند. این میزان از حقوق و دستمزد در مقایسه با حقوق و دستمزد مردان در سال ۱۴۰۰، ۳۰ درصد افزایش حقوق را نشان می‌دهد.

همچنین در این نظرسنجی ۲۵ درصد از مردان در فرصت‌های شغلی مختلف، حداقل حقوق و دستمزد خود را مبلغی بالاتر از ۱۲.۶ میلیون تومان اعلام کرده‌اند. نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که حداکثر در حدود ۵ درصد از مردان شاغل، کمترین حقوق دریافتی خود را مبلغی بیش از ۲۵.۲ میلیون تومان عنوان کرده‌اند.

جمع‌بندی

میزان افزایش حقوق در سال جدید و فعالیت در فرصت‌های شغلی با حقوق و دستمزد بالا، جزء مهم‌ترین انگیزه‌های شغلی در بین زنان و مردان شاغل در بازار کار امروز است. معمولا زنان شاغل به دلایل مختلفی مانند داشتن مسئولیت کمتر برای مدیریت هزینه های زندگی، حقوق و دستمزد کمتری در مقایسه با مردان دریافت می‌کنند.

در این مقاله ضمن بررسی تأثیر عوامل مختلف بر حقوق دریافتی نیروهای کار، به ارائه نتایج یک نظرسنجی در رابطه با حداقل حقوق دریافتی زنان و مردان در سال جدید پرداختیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید ضمن تصمیم‌گیری بهتر برای تعیین حقوق و دستمزد، مناسب‌ترین آگهی‌های استخدام تهران را برای خود انتخاب نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *