وبلاگ

خواص آلبالو

آلبالو برای سلامت بدن و درمان بیمای ها خواص بسیار دارد.یکی از میوه های پر طرفدار فصل تابستان آلبالو است که می توان آن را به روش های مختلف مثل مربا، ترشی و حتی فریز شده استفاده کرد. این میوه ترش در سراسر جهان وجود دارد و رنگ قرمز آن به دلیل وجود آنتوسیانین است.آلبالو از میوه های بسیار خوشمزه است که سرشار از خواص دارویی بوده و می توان به جای استامینوفن و ایبوپروفن از آلبالو استفاده کرد.

طبع آلبالو و مواد مغذی موجود در آن

طبیعت آلبالو سرد و خشک می باشد. مصرف آلبالو برای گرم مزاجان و رفع غلظت خون و صفرا مفید است. آلبالو را می توان به صورت آلبالو تازه، ترشی آلبالو، شربت آلبالو، آب آلبالو، مربا آلبالو، آلبالو پلو و خورش آلبالو استفاده کرد.

 

مواد مغذی موجود در ۱۰۰ گرم آلبالو:

کالری ۵۰

مجموع چربی ۰ گرم

چربی اشباع شده و چربی ترانس ۰ گرم

کلسترول ۰ میلی گرم

سدیم ۳ میلی گرم

کل کربوهیدرات ۱۲.۱۸ گرم

فیبر رژیمی ۱.۶ گرم

شکر ۸.۴۹ گرم

پروتئین ۱ گرم

ویتامین آ ۰.۰۶۴ میلی گرم

کلسیم ۱۶ میلی گرم

آهن ۰.۳۲ میلی گرم

خواص آلبالو

خواص آلبالو برای بدن

حاوی آنتی اکسیدان:

مواد موجود در آلبالو ممکن است درد را خیلی بهتر از آسپرین تسکین دهد و تحقیقات نشان می دهند که مصرف روزانه آلبالو پتانسیل کاهش بیماری های قلبی عروقی یا مزمن مرتبط با التهاب، ورم مفاصل و نقرس را در انسان ها دارد.

کاهش خطر سکته:

میلیون ها نفر در معرض خطر ابتلا به دیابت یا بیماری های قلبی هستند، رژیم غذایی حاوی آلبالو ممکن است بهتر از مصرف دارو باشد. تحقیقات نشان می دهند که آلبالو نه تنها مزایای قلبی و عروقی دارد، بلکه همچنین می تواند خطر سکته راکاهش دهد، حتی زمانی که با دارو استفاده می شود.

کاهش بیماری های قلبی:

تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف آلبالو همراه با رژیم غذایی چرب، باعث اضافه وزن و چاقی نمی شود. مولکول های موجود در خون نوعی التهاب مرتبط با بیماری های قلب و نیز دیابت دارد. علاوه بر این افرادی که آلبالو مصرف می کنند کلسترول پایین تری نسبت به دیگران دارند. افراد چاقی که آلبالو مصرف می کنند چربی شکمی کمتری دارند و چربی شکم با ریسک و تورم قلبی و عروقی در انسان ها مرتبط است.آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند آنتوسیانین، کلوروژنیک اسید، کورستین و کامپفرول می باشد، آنتوسیانین های موجود در آلبالو سبب محافظت بدن در برابر آسیب های استرس اکسیداتیو از بین بردن رادیکال های آزاد، محافظت از رگ های خونی و سلول های مغذی در برابر استرس اکسیداتیو و جلوگیری از تشکیل پلاک های آترواسکلروزی و بیماری های مرتبط با زوال عقل می شود.

مصرف آلبالو در بارداری:

مصرف آلبالو و گیلاس در دوره بارداری مفید است و مشکلی برای مادران باردار ایجاد نمی کند. مقادیر بالای فیبر موجود در البالو از ابتلا به یبوست دوران بارداری که یکی از شایع ترین مشکلات زنان باردار است، پیشگیری می کند. آنتی اکسیدان ها و آنتوسیانین های موجود در آلبالو خطر ابتلا به فشار خون بالا در دورن بارداری را کاهش می دهد و ملاتونین موجود در آلبالو به درمان بی خوابی و بهبود کیفیت خواب در زنان باردارکمک میکند اما نباید خانم های باردار در خوردن آلبالو زیاده روی کنند.

مصرف آلبالو در افراد دیابتی:

قند آلبالو از نوع لولوز است و این قند را بیماران دیابتی می توانند جذب کنند پس افراد دیابتی باید به حد اعتدال آلبالو بخورند. تحقیقات نشان داده مصرف آب آلبالو، به حد اعتدال به درمان دیابت نوعی کمک هم میکند.

مصرف آلبالو در شیردهی:

آلبالو نفاخ بودهو تولید نفخ می کند، اگر خانم ها در زمان شیر دهی آلبالو فراوان بخورند، نفخ آلبالو باعث دل درد و نفخ شیر خوار می شود.

تقویت چشم:

ویتامین آ موجود در آلبالو برای محافظت از چشم و تقویت بینایی ضروری است. تحقیقات نشان می دهند که قطره های چشم به دلیل داشتن ویتامین آ برای درمان سندروم خشکی چشم و نیز نوع ویژه ای از التهاب چشم به نام کراتوکنژنکتیویت موثر هستند. اگر چه ویتامین آ همراه با دیگر ویتامین ها، به کاهش خطر انحطاط چشم کمک می کند. افراد در معرض خطر انحطاط چشم کمک می کند. افراد در معرض خطر بالای بیماری که از چند ویتامین مانند ویتامین آ،ث،ایی، روی و مس استفاده می کنند، ۲۵ درصد خطر انحطاط چشم را کاهش می دهند.

درمان کبد چرب:

آنتی اکسیدان های موجود در آلبالو سبب سم زدایی و پاکسازی کبد شده و کبد چرب غیر الکلی را درمان می کند.

کاهش درد:

به جای استامینوفن، آلبال بخورید زیرا آلبالوب تازه و آلبالوی خشک، فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را محدود می کند. این آنزیم هامهم ترین ترکیبات در فرایند التهاب و احساس درد می باشند. فعالیت ضد درد آلبالو را مطابق با استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن دانست زیرا آنزیم سیکلواکسیژناز وسیله بسیاری از دارو های مسکن نیز مهار می شود.با مصرف آلبالو نشنه های موجود در بیاری های التهابی چون آرتریت و نقرس را کاهش دهید و با مصرف آب آلبالو و باردر روز برای مدت ۸ روز، درد های بعد از مسابقات ورزشی را کاهش دهید.

 

cherry

سرطان:

کورستین، فلاوونوئیدی است که خواص ضد سرطانی قوی دارد، آلبالو و آلبالو خشک منبع بسیار مناسبی از کورستین هستند. آمیگدالین موجود در آلبالو، اندازه تومور های سرطانی هستند. آمیگدالین موجود در آلبالو، تندازه تومور های سرطانی را کاهش می دهد و از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند. همچنین ویتامین ث آنتوسیانین های موجود در آلبالو سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان های سینه، ریه، کبد،پوست و رود بزرگ می شود.

کاهش چربی خون:

آلبالو دارای کورستین، یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان هاست که باعث کاهش چربی خون بالا می شود.

مفید برای ورزشکاران:

آب آلبالو باعث افزایش انرژیو افزایش قدرت عضلانی در تمرینات بدنسازی می شود و سبب کاهش آسیب، درد عضلانی و التهاب پس از ورزش می شود.

محرک مغز:

آلبالو یکی از محرک های مغزی و مصرف منظم برای عملکرد درست مغز مفید است. مقدار مس موجود در آلبالو باید به نسبت صحیح مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد آن برای مغز خوب نیست. مس عملکرد مغز را تحت کنترل دارد؛ بنابراین مصرف آلبالو باید متعادل باشد. آلبالو شامل ۰.۱۶۱ میلی گرم مس که ۱۷.۸۹% مقدار توصیه شده روزانه است.

درمان سرماخوردگی:

آلبالو با داشتن مقدار قابل توجهی ویتامین ث به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک و از ما در برابر سرماخوردگی و سرفه محافظت می کند. آلبالو جذب اهن را ممکن می سازد و در نتیجه مقاومت بدن در برابر عفونت را تقویت همچنین و با ویروس ها مبارزه می کند.

کاهش فشار خون:

پتاسیم و آنتی اکسیدان های موجود در میوه آلبالو سبب کاهش فشار خون بالا می شود.

سنگ کلیه:

آلبالو یکی از میوه هایی است که میزان ادرار را افزایش داده و به سم زدایی و پاکسازی کلیه ها کمک کرده و برای درمان سنگ کلیه مفید می باشد.

بهبود کیفیت خواب:

آلبالو به دلیل دار بودن ملاتونین و تریپتوفان (که در بدن به ملاتونین تبدیل می شود) باعث بهبود خواب شبانه شده و چرخه خواب را تنظیم می کند. عصاره آلبالو، علائم بیخوابی را در بزرگسالان مسن تر کاهش میدهد.

کاهش علائم بیماری نقرس:

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، محققان برای کاهش التهاب در بیماران چاق مبتلا به نقرس، آب این میوه را تجویز کردند. نتایج نشان داد که مصرف آب آلبالو به طور قابل توجهی سرعت رسوب گلبول های قرمز را کاهش داد، که مشانگر تورم مزمن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن