گردشگریوبلاگ

خواهر خوانده خزر بهای حیرت انگیز و با ارزش یک زلزله

یکی از دیگر دلایل بسیار مهمی که می‌تواند مشوق ما برای سفر به خطه سرسبز شمال ایران باشد، دیدن دریاچه‌ا‌‌ی مانند دریاچه‌ی نقره‌ای محبوب آن از نزدیک است؛ دریاچه‌ای در دل جنگل و در بین انبوهی از درختان که به مانند مرواریدی در بستر یک صدف می‌درخشد. “دریاچه چورت” یکی از زیبایی‌های بی‌نظیر شهرستان ساری است. این دریاچه می‌تواند یک گزینه جذاب و دیدنی برای سفر علاقمندان به طبیعت به‌شمار ‌آید. در این مقاله برای آشنایی با دریاچه چورت می‌توانید با ما همسفر ‌شوید.

دریاچه چورت کجاست؟

دریاچه چورت کجاست

دریاچه‌‌ها، پدیدهایی هستند که میلیون‌ها سال پیش ممکن است در اثر جا به‌جایی پوسته‌ زمین یا رخدادهای طبیعی مانند زلزله به وجود آمده باشند؛ اما ما در شمال ایران می‌توانیم شاهد یکی از جوانترین دریاچه‌ها نیز باشیم که یک زلزله بهانه تشکیل آن شده است. دریاچه چورت یا همان “دریاچه میانشه” ساری که لقب خواهرخوانده دریاچه خزر را نیز به همراه خود دارد، در ارتفاع ۱۰۳۴ متری از سطح دریا در استان مازندران و در ۱۰ کیلومتری روستایی با این نام واقع شده است.

ساری، این دریاچه با طبیعت بکر و فرح بخش را مدیون زلزله‌ای است که در سال ۱۳۱۸ با رانش زمین، یک شکاف پرشیب را در ارتفاع ۱۰۳۴ متری به وجود آورد. رانش زمین با مسدود کردن مسیر چشمه‌های جوشان به خارج از این شکاف با گذر زمان، باعث شکل‌گیری یک دریاچه بیضی شکل در دل جنگل‌های سرسبز مازندران شده است.

طبیعت دریاچه چورت

عمق این دریاچه در فصل‌های سال با توجه به بارندگی‌های منطقه متفاوت است، در فصل‌های کم بارش؛ مانند تابستان با پایین آمدن سطح دریاچه شما می‌توانید تنه‌های باقی‌مانده درختان شکسته را در این دریاچه ببینید که زیبایی خاصی به طبیعت دریاچه داده است. همچین دیدن انعکاس درختان بلند قامت در آب دریاچه؛ مانند تماشای یک قاب نقاشی است.

یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی که شما با اسکان در کنار این دریاچه می‌توانید نظاره‌گر آن باشید، دیدن فضای مه آلودی است که فضای آرام اطراف دریاچه را برای شما دلنشین و راز آلود می‌کند. اندکی نشستن در ساحل کم شیب دریاچه و گوش دادن به صدای آواز پرندگانی که میزبان شما در میان شاخ و برگ درختان اطراف دریاچه هستند، می‌تواند مانند آوای یک ارکستر سمفونیک برای شما آرامش بخش باشد.

از چه مسیر‌هایی می‌توان به دریاچه چورت سفر کرد؟

در یک سفر درست است که هدف، لذت بردن از مقصد سفر است؛ اما لذت بردن از مسیری که برای رسیدن به مقصد طی می‌شود به همان اندازه با اهمیت است. ما از هر جای ایران بخواهیم به سمت دریاچه چورت برویم در مسیر از همان لحظه‌ای که وارد خطه سرسبز شمال می‌شویم، چشم‌هایمان با دیدن لطافت و سرسبزی طبیعت به آرامش می‌رسند.

در مسیر رسیدن به دریاچه شما ابتدا وارد روستای چورت می‌شوید که توصیه ما به شما اقامت یک روزه در این روستای زیباست؛ تا در کنار یک استراحت کوتاه بعد از یک رانندگی طولانی مدت بتوانید برای پیمودن مسیر خاکی با یک راهنمای محلی هماهنگ شوید.

ادامه‌ی راه رسیدن به دریاچه چورت، خاکی است؛ شما می‌توانید مسیر ۱۰ کیلومتری را پیاده یا سواره با ماشین‌هایی مانند آفرود، با کمک راهنمای محلی طی کنید. این مسیر خاکی در بین جنگلی، با انبوهی از درختان بلند که در بهار و تابستان لباس سبز و در پاییز پیراهنی رنگی، به تن کرده‌اند، قرار دارد.

بهترین فصل سفر به دریاچه چورت

بهترین فصل سفر به دریاچه چورتانتخاب فصل سفر به دریاچه چورت برای شما می‌تواند سخت‌ترین مرحله تصمیم‌گیری برای سفر پیش رو باشد. در فصل بهار و تابستان علاوه‌بر قبای سرسبز درختان، منظره تنه‌‌های شکسته شده در بستر دریاچه و پوشش گیاهی معطری مانند نعناع و آویشن به محیط اطراف دریاچه جلوه ویژه‌ای بخشیده است. در فصل پاییز شما علاوه‌بر اینکه می‌توانید از میوه برخی از درختان اطراف دریاچه استفاده کنید، می‌توانید شاهد رقص رنگ‌ها در بین درختان اطراف دریاچه باشید.

جاذبه‌ها و امکانات تفریحی دریا چورت

از آنجایی که این دریاچه در دل جنگل و در میان انبوهی از درختان قرار دارد و بخشی از پناهگاه حیات وحش چهاردانگه محسوب می‌شود، امکانات رفاهی آن برای طبیعت گردان در حد کمپینگ است؛ اما از آنجایی که روستای چورت در فاصله کم با این دریاچه قرار دارد برای افرادی که به جای کمپ و چادر، استراحت در اقامتگاه را ترجیح می‌دهند امکانات لازم مانند سرویس بهداشتی، رستوران، نمازخانه و… تدارک دیده شده است.

قایق سواری

اگرچه شنا کردن در این دریاچه بخاطر وجود تنه‌های شکسته درختان قدیمی و پوشش گیاهی بستر دریاچه ممنوع است؛ اما قایق سواری در دریاچه بهترین جایگزین برای لذت بردن از فضای آبی دریاچه به‌شمار می‌رود.

پیاده‌روی و جنگل‌گردی

تصور اینکه یک پیاده‌روی کوتاه در هوای معتدل بهاری و لمس صورتتان با نسیم خنک بهاری، استشمام هوایی مملو از اکسیژن تازه و بوی آویشن و پونه کوهی یا پیاده‌روی در پاییز با یه فنجان نوشیدنی داغ در بین درختانی که برگ‌هایشان هوس بازی با رنگ‌ و رقص در آسمان کرده‌اند، می‌تواند چه تازگی و نشاطی را به روح و جان شما ‌ببخشد.

پیک نیک و عکاسی از طبیعت و دریاچه چورت

پیک نیک و عکاسی از طبیعت و دریاچه چورت

هنگام بستن وسایل برای حرکت به سمت دریاچه خاطرتان باشد؛ اگر به عکاسی علاقمند هستید ابزار عکاسیتان را با شارژ کامل همراه داشته باشید؛ چراکه دریاچه چورت به واسطه طبیعت بی‌نظیری که دارد یک گزینه ایده‌آل برای گذران وقت و عکاسی است. شیب کم ساحل و سایه درختان کنار دریاچه فضای مناسبی برای پیک نیک خانواد به وجود آورده است.

ماهیگیری از دریاچه

یکی دیگر از تفریحات کنار دریاچه، ماهیگیری است. ماهیگیری از دسته فعالیت‌های ورزشی است که باعث تامل بیشتر انسان با طبیعت می‌شود؛ در نتیجه توانایی کاهش استرس و اضطراب ناشی از زندگی شهری و افزایش آرامش را در انسان‌ها دارد پس ابزار ماهیگیری در دریاچه را هرگز فراموش نکنید.

آفرود سواری

آفرودسواری، یک تفریح جذاب برای کسانی است که دوست دارند علاوه‌بر لذت بردن از آرامش کنار دریاچه، کمی هیجان را نیز تجربه کنند. با توجه به مسیر خاکی جنگلی، روستا به دریاچه، آفرود بهترین گزینه برای یک تجربه یه ماشین سواری در دل جنگل است.

نکاتی که در این سفر باید به خاطرتان بسپارید

نکاتی برای سفر به دریاچه چورت

در پایان این مقاله ما برای اینکه از سفرتان خاطره خوشی به جا بماند چند پیشنهاد برای شما داریم:

  • اگر در کنار دریاچه پیک نیک رفتید یا کمپ زدید هنگام برگشت اگر آتش روشن بود آن را برای حفاظت از درختان جنگل و حیات وحش خاموش کنید.
  • زباله‌های خود را در کنار دریاچه و در جنگل رها نکنید.
  • اگر قصد کمپ زدن دارید هنگام استراحت حواستان به حیوانات وحشی باشد؛ زیرا که شما در کنار محل زندگی آن‌ها کمپ بر پا کرده‌اید.
  • از شنا کردن در دریاچه با توجه به شرایط بستر آن جدا خودداری کنید؛ زیرا که در صورت بروز خطر در این منطقه هیچ نجات غریقی برای کمک به شما وجود ندارد.

سخن آخر

با توجه به شرایط پر تنش زندگی‌ شهری هر از گاهی سعی کنید سفر به مناطق ییلاقی مانند دریاچه چورت را در برنامه‌تان برای گذراندن تعطیلات قرار دهید. تا حداقل به مدت دو روز فکر و ذهنتان از تنش‌ و اضطراب‌های ناشی از زندگی شهری دور بماند. تجربیات سفر خودتان به دریاچه چورت را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *