دانستنی های جنسیوبلاگ

عوارض و فواید خودارضایی + روش‌های افزایش یا کاهش آن

خودارضایی یا اصطلاح عامیانه‌ی آن جق زدن، یک راهکار ساده و سرگرم‌کننده برای احساس لذت از خود و رفع تنش‌های جنسی است. البته باید بدانید تنها در افراد مجرد رایج نیست بلکه در افراد متأهل نیز وجود دارد و آن‌ها در غیاب شریک جنسی و یا حتی به کمک شریک جنسی خود ارضایی می‌کنند. با ما در این مقاله از کمکدون همراه باشید تا فواید و یا عوارض خودارضایی را برای شما شرح دهیم، همچنین حکم شرعی آن را نیز بیان می‌کنیم.

عوارض خودارضایی

هرچند خود ارضایی کم‌خطر است چون کسی از خودش بیماری‌های مقاربتی را واگیر نمی‌کند یا خودش را باردار نمی‌کند، اما اگر اعتیاد پیدا کنید یا بیش از حد انجام دهید مضراتی در پی خواهد داشت. در واقع در اکثر مواقع فواید خودارضایی بیشتر از عوارض آن است. هرچند خودارضایی بیش از حد که در ادامه بررسی می‌شود در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند.

ادعاهای عجیب غریب در مورد خودارضایی، نادرست است به‌عنوان‌مثال خودارضایی باعث نابینایی نمی‌شود، همچنین باعث کوچک شدن یا انحنای آلت تناسلی یا کاهش اسپرم نمی‌شود.

عوارض شایع خودارضایی:

 • فرد ممکن است کار و تحصیل خود را از دست بدهد
 • ارتباطش با دیگران محدود شود
 • ممکن است باعث تحریک پوست و تورم آلت تناسلی شود

خیلی از افراد از انجام خودارضایی و بیان آن احساس شرم و گناه دارند که البته بستگی به باورهای اعتقادی آن‌ها هم دارد.

عوارض خودارضایی بیش از حد

 • ریزش یا نازک شدن مو
 • ازدست‌دادن حافظه
 • درد در قسمت پایین کمر
 • خستگی و ضعف
 • انزال زودرس
 • جلوگیری از ارتباط جنسی با همسر
 • آسیب به آلت تناسلی
 • آلت تناسلی متورم و گاهی نیاز به عمل جراحی
 • تغییر بینایی
 • درد بیضه

شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شود که از کجا متوجه شویم که ما بیش از حد خودارضایی می‌کنیم و یا به آن معتاد شده‌ایم؟

 • وقتی که شما چندین بار در طی روز برای فرار از استرس خودارضایی می‌کنید.
 • آلت تناسلی به دلیل مالش شدید، آسیب‌دیده و در اندام تناسلی احساس درد دارید.
 • برای دوستان و خانواده خود وقت ندارید، زیرا مدام در حال لذت بردن از خود هستید.
 • شما دائماً در حال مبارزه با لذت از خود هستید و احساس شهوت زیادی دارید.
 • در تحصیل و فعالیت روزمره شما مشکل ایجاد شده و به‌سختی می‌توانید درس‌خواندن را ادامه دهید.

در این صورت باید به یک روانپزشک و یا مشاور مراجعه کنید. اگر پزشک تشخیص دهد ممکن است برای شما دارو نیز تجویز کند یا با گفتاردرمانی مشکل شما حل شود.

تعداد دفعات خودارضایی

خودارضایی تعداد مشخصی ندارد. برخی از افراد یک یا دو بار در هفته انجام می دهند، برخی از افراد دیگر کمتر یا بیشتر از این مقدار. برخی دیگر روزانه باید خودارضایی داشته باشند وگرنه حس خوبی ندارند. البته افرادی هم هستند که اصلا خودارضایی نمی کنند. بنابراین تعداد مشخص و نرمالی نمی‌توان در نظر گرفت. ولی همانطور که ذکر شد اگر خودارضایی تبدیل به اجبار شود، ممکن است برای فرد مشکلات روانی اجتماعی داشته باشد و فرد آن‌طور که باید از خودارضایی لذت نبرد‌. در این‌صورت فرد باید کمتر خودارضایی کند یا این عمل را ترک کند.

در ادامه راهکارهایی برای کاهش خودارضایی برای شما ارائه می‌دهیم:

۱۰ راهکار کاهش خودارضایی

 

 1. فیلم، تصاویر یا سایت‌های پورن تماشا نکنید تا بتوانید به ترک عادتِ خودتان کمک کنید.
 2. می‌توانید یک ورزش یا یک مهارت جدید را شروع کنید و همچنین یادگیری یک ساز موسیقی را در نظر داشته باشید.
 3. برای کاهش استرس، تنش و تمرکز مثبت حتماً ورزش کنید. ورزش‌هایی مانند شنا، ایروبیک، وزنه‌برداری، دویدن باعث ایجاد حس خوب در فرد می‌شود. هر چه شما احساس شادی و آرامش بیشتری داشته باشید ممکن است میل به خودارضایی در شما کاهش یابد.
 4. یک راه خوب برای رهایی از اعتیاد به خودارضایی، یوگا است که باعث آرامش شما شده، ماهیچه‌های شما را شول می‌کند، تنفس را بهتر کرده و بدن را خوش‌فرم می‌کند.
 5. زمان‌هایی که میل به خودارضایی بیشتر دارید در آن زمان‌ها بیشتر فعالیت کنید.
 6. سعی کنید کمتر تنها بمانید، با دیگران ملاقات داشته باشید و تایم بیشتری را با دیگران بگذرانید.
 7. ادرار کردن: هرگاه حس کردید نیاز به خودارضایی دارید دستشویی بروید و ادرار کنید. ادرار کردن آلت تناسلی را تخلیه و باعث کاهش حرارت بدن می‌شود.
 8. اگر باز هم خودارضایی زیاد داشتید ممکن است دچار استرس روانی شده باشید بنابراین با یک روانپزشک یا مشاور مشورت کنید تا بتوانید بر احساسات منفی خود غلبه کنید. اگر احساس شرم دارید مشاور به شما کمک می‌کند که بتوانید راحت در مورد خودارضایی صحبت کنید.
 9. آجیل و مواد غذایی که در ادامه معرفی می‌شود را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 10. اگر پارتنر یا شریک جنسی دارید سعی کنید طبق یک برنامه منظم با او رابطه جنسی داشته باشید.

برخی از تحقیقات نشان داده است که مواد غذایی که در ادامه معرفی می‌شود، می‌تواند اعتیاد به خودارضایی را کاهش دهد:

مواد غذایی مؤثر در کاهش خودارضایی

 • شیر مخلوط با زعفران: قبل از خواب یک لیوان شیر گرم با زعفران بنوشید تا خودارضایی شما کاهش یابد.
 • مصرف زغال اخته و پرتقال: این نوشیدنی برای بدن بسیار مفید بوده و از خستگی ناشی از خودارضایی می‌کاهد.
 • غذاهای غنی از روی: این نوع غذاها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید تا عوارض خودارضایی در بدن شما کاهش یابد.
 • کاهش کافئین و مصرف آجیل: کافئین را کاهش دهید و همچنین آجیل‌هایی مانند بادام‌زمینی و تخمه آفتاب‌گردان را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • مصرف سبزیجات و غذاهای دریایی: سبزیجات سبز و غذاهای دریایی را بیشتر استفاده کنید و از خوردن گوشت قرمز و لبنیات پرهیز کنید.

آیا خودارضایی خوب است یا خیر؟

خودارضایی برای کاهش استرس، رهایی از تنش‌های جنسی و بهبود خواب راه مناسبی است. همچنین خلق‌وخوی شما را بهبود می‌بخشد. اینکه فرد خودارضایی داشته باشد یا خیر یک انتخاب شخصی است. این‌گونه نیست که ما برای شما تصمیم بگیریم.

۱۰ راهکار افزایش لذت از خودارضایی

عوارض و فواید خودارضایی

اگر تازه‌کار هستید باید به شما بگوییم هیچ راه درست یا نادرستی در خودارضایی وجود ندارد. شما فقط باید کشف کنید چه‌کارهایی شما را تحریک می‌کند و در واقع باعث افزایش لذت از خودتان می‌شود، همان کارها را انجام دهید. اما در ادامه راهکارهایی بیان می‌کنیم که می‌تواند در افزایش لذت از خودارضایی موثر واقع شود.

۱) با آرامش و سرعت کم خودارضایی کنید

حتماً نیاز نیست در حمام و با سرعت بالا این عمل را انجام دهید. می‌توانید چراغ‌ها را خاموش کرده، یک ویدئویی که دلخواه خودتان هست پخش کنید و آرام‌آرام شروع به لذت بردن از خود کنید تا ارگاسم بهتری را تجربه کنید.

۲) موقعیت خود را تغییر دهید

تغییر موقعیت به شما احساس متفاوتی می‌دهد و رضایت شما بالا می‌رود. به‌عنوان‌مثال اگر همیشه ایستاده خودارضایی می‌کردید این بار به دیوار تکیه دهید. اگر همیشه در حالت درازکش بودید این بار روی تخت خود یا صندلی بنشینید.

۳) دست‌ها را عوض کنید

تغییر دادن دست برای خودارضایی مانند تغییر موقعیت می‌تواند به شما حس بهتری بدهد و باعث انزال شدید و لذت‌بخش شود.

۴) باسن خود را حرکت دهید

دقت داشته باشید نیاز نیست هر بار خودارضایی یکسانی داشته باشید مثلاً این بار می‌توانید باسن خود را نیز حرکت دهید.

۵) حرکات مختلف را تست کنید

مثلاً یک‌بار دست را روی آلت تناسلی بالا پایین کنید از نوک تا انتهای آلت را بمالید، بار دیگر از حرکت چرخشی دورانی استفاده کنید. در واقع سبکی را پیدا کنید که به شما لذت بیشتری بدهد.

۶) کل اندام‌های خود را در نظر بگیرید

باید بدانید که تنها آلت تناسلی باعث لذت از خودارضایی نمی‌شود، بلکه به اندام‌های دیگر مانند گوش‌ها، نوک سینه، گردن، دهان و لب نیز عشق بورزید، آن‌ها را بکشید فشار دهید و ببینید بازی با کدام به شما حس بهتری می‌دهد تا بتوانید ارگاسم شدیدتری را تجربه کنید.

۷) از وسایل خودارضایی استفاده کنید

از وسایلی که برای خودارضایی در بازار وجود دارد نیز می‌توانید استفاده کنید و به ارگاسم لذت‌‎بخش خود کمک کنید.

۸) حتماً نیاز نیست ویدئو ببینید

اگر همیشه فیلم جنسی می‌بینید می‌توانید تغییر دهید و این بار موزیک گوش دهید.

۹) خودارضایی با شریک جنسی

خودارضایی حتماً نباید در اتاق تنها با در قفل انجام شود. گاهی با شریک جنسی نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد. فشار دادن یا مالیدن اندام تناسلی برای تحریک جنسی امری طبیعی است که مردان و زنان متأهل نیز می‌توانند انجام دهند. در واقع گاهی آن‌قدر خسته هستید که نمی‌توانید با همُ رابطه جنسی خوبی داشته باشید در این صورت خودارضایی کنید. هنگامی‌که شریک جنسی به شما نگاه می‌کند می‌تواند تجربه بهتری به دست بیاورد که بداند خودش با شما چه عملی انجام دهد تا شما لذت بیشتری ببرید.

۱۰) خودارضایی بعد از ورزش لذت‌بخش است

در هنگام ورزش هورمون‌هایی از جمله آدرنالین و دوپامین ترشح می‌شود؛ بنابراین خودارضایی بعد از تمرین بسیار عالی است زیرا اندورفین شما را بالا برده، جریان خون عالی و عضلات کف لگن شما در حال استراحت هستند.

فواید تحریک از طریق خودارضایی

ذکر این نکته قابل‌توجه است که خودارضایی فواید رابطه جنسی را برای مردان ندارد. به‌عنوان‌مثال رابطه جنسی برای فشارخون، سلامت قلب و خیلی از موارد دیگر مفید است درصورتی‌که خودارضایی این‌چنین نیست.

زیرا در واقع انزال شما در هنگام خودارضایی با رابطه جنسی متفاوت است. ولی به‌صورت کلی فواید خودارضایی شامل موارد زیر است:

 • ازبین‌بردن استرس روزمره
 • خواب بهتر
 • تقویت خلق‌وخو
 • افزایش تمرکز
 • آرامش بیشتر
 • احساس لذت از زندگی
 • رفع گرفتگی عضلات
 • رهایی از تنش جنسی
 • تسکین دردهای قاعدگی
 • رابطه جنسی بهتر
 • کشف نیازها و خواسته‌های خود
 • پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

پیشگیری از سرطان پروستات

برخی از تحقیقات وجود دارد که انزال منظم می‌تواند از ابتلا به سرطان پروستات پیشگیری کند، هرچند هنوز علت این مورد برای پزشکان مشخص نشده است و مدرک ثابت شده‌ای وجود ندارد. البته محققان در این مورد، نیاز به تحقیقات بیشتری دارند. ولی حدس می‌زنند انزال مکرر باعث می‌شود عوامل ایجادکننده سرطان در غده پرستات جمع نشود.

خودارضایی در دوران بارداری

در دوران بارداری تغییرات هورمونی باعث افزایش میل جنسی می‌شود. خودارضایی می‌تواند در دوران حاملگی به برآوردن نیاز جنسی کمک کند. حتی خودارضایی می‌تواند علائم بارداری مانند کمردرد را کاهش دهد.

بسیاری از افراد حتی از صحبت در مورد خودارضایی احساس شرم، خجالت و یا گناه دارند، اما باید بدانند خودارضایی یک روش طبیعی برای بهبود کیفیت زندگی است و نباید شما از بحث در مورد آن خجالت بکشید. ولی ممکن است برای برخی از افراد با اعتقادات مذهبی و معنوی آن‌ها در تضاد باشد.

خودارضایی در نوجوانان

تمایل به خودارضایی به‌ویژه در نوجوانان بسیار طبیعی است، زیرا نشان می‌دهد آن‌ها به رابطه جنسی علاقه دارند. تحریک فیزیکی آلت تناسلی می‌تواند منجر به ارگاسم شود. البته تمامی افراد هنگامی‌که خودارضایی می‌کنند به ارگاسم نمی‌رسند و این مورد کاملاً طبیعی است.

حکم شرعی خودارضایی

عوارض و فواید خودارضایی

خودارضایی یا استمناء از نظر شرعی و تمام مراجع شیعه گناه کبیره بوده و حرام است. در دین اسلام تنها راه برآورده شدن نیاز جنسی ازدواج است و تاکید شده است که اگر شرایط ازدواج پیش آمد به تأخیر نیندازید.

از نظر اسلام کسی که خودارضایی کرده یعنی با خودش کاری کرده که منی از او خارج شود باید توبه کند اگر توبه واقعی باشد و تصمیم بر ترک خودارضایی داشته باشد خدا او را می‌بخشد.

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید امیدواریم به این سؤالات پاسخ داده باشیم. حتماً با توجه به اطلاعات روز و تحقیقات جدید این مقاله را آپدیت خواهیم کرد و پاسخ تمامی سؤالات داده خواهد شد.

 • خودارضایی چیست؟ آیا خودارضایی بد است؟
 • آیا خودارضایی یک رفتار رایج است؟
 • آیا خودارضایی مضر است؟
 • آیا خودارضایی روزانه برای مرد سالم است؟
 • چند بار در هفته خودارضایی طبیعی است؟
 • آیا خودارضایی می‌تواند جایگزین رابطه جنسی با شریک جنسی برای مردان شود؟
 • آیا خودارضایی می‌تواند باعث انزال زودرس شود؟
 • آیا خودارضایی می‌تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد؟
 • چه زمانی خودارضایی برای مردان بی‌خطر است؟
 • آیا خودارضایی می‌تواند شما را لاغر کند؟
 • آیا سطح تستوسترون مردان به دلیل خودارضایی کاهش می‌یابد؟
 • فواید خودارضایی چیست؟
 • آیا خودارضایی زیاد برای سلامتی مرد مضر است؟ عوارض خودارضایی
 • چگونه بفهمم که بیش از حد خودارضایی می‌کنم؟
 • درمان خودارضایی بیش از حد چیست؟

همراهان عزیز سایت کمکدون اگر تجربه‌ای در زمینه خودارضایی دارید در بخش نظرات انتهای مقاله با ما در میان بگذارید. اگر به سوالی پاسخ داده نشده، حتماً در آینده پاسخ خواهیم داد پیگیر این مقاله باشید.

بهار علیزاده

عاشق سئو و تولید محتوای پزشکی... اطلاعات به‌روز، همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *