رپورتاژ اگهی

علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و راه حل

کدر شدن، خش افتادن و لک افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی برندهای مختلف به دلایل متعددی رخ می دهد و در اغلب مواقع به دلیل نوع مواد شوینده می باشد. مواد شوینده ای که برای ماشین های ظرفشویی استفاده می‌شود باید استاندارد و با کیفیت و متناسب با برند دستگاه باشد. علاوه براین، برای جلوگیری از کدر شدن و لک و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی حتما باید مساله سختی آب و نمک ظرفشویی و مواد جلادهنده و مقدار استاندارد آنها را جدی گرفت. در ادامه به طور کامل علت کدر شدن، خط و خش افتادن و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ و سایر برندها را بررسی خواهیم کرد و راه حل ارائه می دهیم.

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

شاید برای شما نیز شرایطی بوجود آمده باشد که متوجه شوید ظروف پس از شستشو با ماشین ظرفشویی تغییر رنگ داده و کدر میشوند. دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد و باید جدی گرفته شود و در اغلب مواقع نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی نیست. اصلی ترین علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی عبارتند از:

استفاده از مواد جلادهنده نامناسب

مواد جلادهنده در ماشین های ظرفشویی یکی از کاربردی ترین مواد برای سُر شدن سطح ظروف و تمیز شدن مواد شوینده از روی آنها می باشد. علاوه براین، این مواد باعث میشوند آب نیز خیلی سریع روی ظروف حرکت کند و از لک شده آنها جلوگیری می کند. اما توجه داشته باشید که مقدار مواد جلادهنده باید استاندارد باشد. چون استفاده بیش از اندازه از این مواد منجر به کدر شدن ظروف در ماشین های ظرفشویی می شوند. در حالت استاندارد بهتر است درجه مواد جلادهنده را روی یک یا ۲ تنظیم کنید.

کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی به علت گرفتگی آبپاش

یکی دیگر از دلایل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، گرفتگی در بازوی آبپاش می باشد. به دلیل مسدود شدن بازوی آبپاش، آب به درستی روی ظروف در سبدهای مختلف اسپری نمیشود و مواد شوینده و جلادهنده به طور کامل از روی آنها تمیز نخواهد شد. به همین دلیل رنگ ظروف کدر بنظر می رسد. برای این منظور بهتر است به صرت مرتبه بازوهای آبپاش را بررسی و ذراتی که باعث مسدود شدن آنها میشود را از بازو خارج نمایید. در آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی به نحوه باز کردن بازو و جرم گیری آن اشاره میشود و با کمی جستجو می توانید اطلاعات خوبی در این زمینه بدست آورید.

ظروف داخل ماشین ظرف شویی

کدر شدن ظروف به دلیل کم بودن نمک ماشین ظرفشویی

نمک در ماشین ظرفشویی تاثیر بسیار زیادی بر احیای رزین ها داشته و می تواند در کاهش سختی آب موثر عمل کند. اگر نمک در مخزن ماشین ظرفشویی به اندازه کافی نباشد، رزین ها به درستی احیا نشده و قدرت سختی گیری آنها کاهش پیدا می کند. شستشوی ظروف با آب سخت منجر به کدر شدن آنها خواهد شد.

کثیف شدن فیلتر کف ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل بسیار رایج برای کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، گرفتگی فیلتر کف دستگاه است. فیلترهای کف ماشین ظرفشویی به مرور با تکه های مواد غذایی و مواد شوینده دچار گرفتگی و رسوب میشوند و به همین دلیل شستشو به درستی انجام نخواهد شد و ظرف ها کدر خواهند شد. فیلتر را به صورت مرتب از جای خود خارج نمایید و تمیز کنید.

علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج، خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد. با توجه به اینکه قیمت ظروف کریستالی گران می باشد، به همین دلیل خش افتادن آنها خسارت زیادی را به همراه دارد. چند علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی عبارتند از:

نرم بودن بیش از اندازه آب

املاح موجود در آب منجر به افزایش درجه سختی آن شده و به همین دلیل قدرت مواد شوینده را کاهش می دهد. لذا در تمام ماشین های ظرفشویی از رزین برای کاهش درجه سختی آب استفاده میشود. اما لازم است بدانید که کاهش بیش از اندازه درجه سختی آب و نرم شدن آن یکی از دلایل خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی است.

چون آب نرم با مواد شوینده قلیایی واکنش برقرار نموده و در نهایت منجر به خوردگی سطح ظروف می شوند. درجه سختی آب باید به درستی تنظیم شود. علاوه براین، به هیچ عنوان نباید به جز رزین داخل ظرفشویی، از سختی گیرهای جانبی استفاده شود. نمک و رزین تعبیه شده در ماشین های ظرفشویی و تنظیم صحیح درجه سختی آب برای از بین بردن املاح کافی هستند.

خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی با املاح آب

املاح موجود در آب باید در سطح استاندارد باشند، در غیر این صورت منجر به خوردگی ظروف شده و خط و خش هایی روی آنها ایجاد میشود. اگر مقدار نمک و نوع آن استاندارد نباشد، ممکن است رزین کارایی خود را از دست داده و نتواند سختی آب را کاهش دهد. به همین دلیل ظروف دچار خراشیدگی و خوردگی میشوند.

حذف چربی ظروف قبل از شستشو با ماشین ظرفشویی

متاسفانه برخی از افراد وسواس زیادی داشته و به همین دلیل ترجیح می دهند ابتدا چربی روی ظروف را کاملا گرفته و سپس آنها را برای شستشوی مجدد در ماشین ظرفشویی قرار دهند. اما این کار می تواند منجر به خش افتادن ظرف ها در ماشین ظرفشویی شود. چون ظروف بدون چربی با مواد شوینده دچار خوردگی میشوند. فقط تکه های مواد غذایی را باید با دستمال تمیز کنید و چربی ظروف را نگیرید.

خش افتادن ظروف در ماشین لباسشویی با مواد شوینده

مواد شوینده و قرص هایی که برای شستشو استفاده می کنید باید استاندارد و متناسب با میزان کثیفی ظروف باشند. برای ظرف هایی که کثیفی و چربی کمی دارند، استفاده از قرص های کامل می تواند منجر به خش افتادن آنها و خوردگی شود. علاوه براین، توجه داشته باشید که برنامه شستشو و دمای آب باید متناسب با میزان کثیفی ظروف باشد.

ظروف شیشه ای در ماشین لباس شویی

کیفیت پایین ظروف

در نهایت می توان گفت، یکی از دلایل خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی، کیفیت پایین آنها می باشد. قبل از قرار دادن لیوان و سایر ظروف شیشه ای در ماشین ظرفشویی حتما بررسی کنید که آیا مقاومت کافی در برابر تماس با مواد شوینده را دارند یا خیر؟ برخی از ظروف شیشه ای در ماشین های ظرفشویی دچار خش شده و باید با دست شسته شوند.

علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

از دیگر مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن روبرو میشوند، لک و سفیدک افتادن روی ظروف پس از شستشو است. چند دلیل عمده برای لک و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی با نمک

نمک ماشین ظرفشویی برای احیای رزین ها کاربرد دارد و به همین دلیل نباید به طور مستقیم با ظروف در تماس باشند. به دلایل مختلف از جمله باز بودن درب محفظه نمک و خراب بودن آن ممکن است نمک به بیرون نفوذ کند. به همین دلیل نمک وارد آب شده و روی ظروف تجمع پیدا نموده و باعث لک و سفیدک زدن آنها می شود. درب محفظه نمک را بررسی و در صورت خراب بودن، آن را تعویض کنید.

لک شدن ظروف به دلیل سختی آب

املاح موجود در آب پس از تجمع روی ظروف لک هایی را بوجود می آورند. لذا، اگر متوجه شددید که ظرف ها بعد از شستشو دارای لک و سفیدک هستند، حتما رزین و نمک را برسی کنید. استفاده از نمک های غیر استاندارد یا کم شدن مقدار آنها باعث میشود سختی آب به درستی کاهش پیدا نکند. علاوه براین، درجه سختی آب باید با توجه به منطقه و مقدار املاح تنظیم شود.

تبخیر نشدن آب

در فرآیند شستشوی ظروف در ماشین های ظرفشویی، آب باید به بخار تبدیل شود. در غیر این صورت، قطره های آب روی سقف ماشین ظرفشویی روی ظرف ها افتاده و خشک شدن آهسته آنها منجر به لک میشود.

کم بودن مایع جلادهنده

یکی دیگر از دلایل لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، کم بودن مقدار جلادهنده است. مقدار مواد جلادهنده باید بر اساس نوع مواد شوینده و میزان کثیفی ظروف انتخاب شود. در حالت استاندارد درجه جلادهنده را باید روی یک تنظیم کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در طول متن اشاره شد، علت کدر شدن، خش افتادن و لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی تا حد زیادی به نوع مواد شوینده بستگی دارد. دقت داشته باشید که مواد شوینده و مقدار جلادهنده باید بر اساس میزان کثیفی و چربی روی ظرف ها انتخاب شود. علاوه براین، نمک تنها برای احیای رزین می باشد و از ورود آن به درون مخزن شستشو و تماس با ظروف باید جلوگیری شود. در غیر این صورت باعث لک و سفیدک و خش افتادن و کدری ظروف خواهد شد.

منبع: کالاتعمیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *