وبلاگاخبار پزشکی

فوايد حجامت درمانی برای غلظت خون و بی حسی

یکی از بیماری‌هایی که برخی از افراد به دلایل مختلف مثل نداشتن تغذیه مناسب ممکن است با آن مواجه شوند، غلظت خون است. بروز این مشکل می‌تواند آسیب بسیار زیادی به بدن شما بزند و عوارض جانبی مختلفی خواهد داشت.

در چنین شرایطی لازم است تا حتما به پزشک مراجع کرده و روند درمان خود را سریعا آغاز کنید. شما می‌توانید در کنار طی کردن روند درمان خود با استفاده از داروهای شیمیایی، از تکنیک‌های طب سنتی مثل حجامت استفاده کنید.

در همین راستا در این مطلب نگاهی به فوايد حجامت درمانی برای غلظت خون انداخته و در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

غلظت خون چیست؟

غلظت خون مشکلی است که بسیاری از افراد ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب و یا نداشتن سبک زندگی درست و اصولی با آن مواجه شوند. اسم علمی این بیماری پلی سیتمی ورا است که به خاطر عدم توازن در تولید نوع خاصی از سلول‌های خون در بدن ایجاد می‌شود.

به صورت کلی میزان هموگلوبین خون در زنان به صورت استاندارد باید­ ۱۲ تا ۱۴ گرم در دسی لیتر باشد. از سوی دیگر در مردان باید میزان هموگلوبین بین ۱۴ تا ۱۶ گرم در دسی لیتر باشد. در چنین شرایطی اگر مقدار هموگلوبین خون در خانم‌ها از ۱۶ و در آقایان از ۱۸ بیشتر شود، این مسئله باعث افزایش غلظت خون خواهد شد.

به صورت کلی پس از سن بلوغ، به دلیل وجود هورمون‌هایی در مردان، سیستم خون سازی بدن تحریک می‌شود و به همین دلیل است که میزان غلظت خون در مردان همواره دو گرم بالاتر از زنان باشد.

حجامت

دسته‎ بندی غلظت خون

اگر بخواهیم شما را به صورت دقیق با بیماری غلظت خون آشنا کنیم باید گفت که این بیماری به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شود. این دو دسته غلظت خون اولیه و ثانویه است. در نوع اولیه غلظت خون، گلبول‌های قرمز خون که توسط سیستم خون ساز بدن تولید می‌شوند، به صورت خودکار بالا می‌رود.

این در حالی است که در غلظت خون ثانویه، سیستم خون ساز بدن سالم است و عملکرد درستی دارد اما سایر بیماری‌ها و یا عادت‌های نادرست می‌تواند باعث تغییر در غلظت خون شود. از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد غلظت خون ثانویه می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری‌های مزمن ریوی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی
 • کاهش اکسیژن رسانی بافتی
 • حضور در ارتفاعات
 • سیگار کشیدن
 • زندگی در هوای آلوده
 • تغذیه ناسالم
 • سبک زندگی غلط

عوامل ایجاد کننده غلظت خون

از نظر طب سنتی غلظت خون به مواردی گفته می‌شود که باعث کثیفی خون، سنگینی خون و یا هر عاملی می‌شود که کیفیت خون را کاهش می‌دهد. از آن جایی که خون حامل غذا، اکسیژن و انواع ویتامین در بدن است و نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، در چنین شرایطی لازم است تا کیفیت خون در شرایط استانداردی باشد.

اگر خون غلیظ شود، این مسئله می‌تواند کارکردهای جسمی، ذهنی و روحی فرد را تضعیف کند. همچنین غلیظ خون باعث می‌شود که جریان خون کند.

پس از بررسی این مسئله اگر بخواهیم شما را با مهم ترین عوامل ایجاد غلظت خون آشنا کنیم، می‌توان به عدم موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تحرک
 • ورزش نکردن
 • مصرف غذاهای غلیظ
 • مصرف هم زمان غذاهایی با مزاج مختلف
 • مصرف غذاهای مزاج سرد با غذاهای چرب و شیرین
 • ایجاد چربی خون
 • اختلال و نارسایی کبد

در صورتی که با مشکل افزایش غلظت خون مواجه شوید، این مسئله می‌تواند بیماری‌های نظیر بیماری‌های قلبی، کبد چرب، سکته و دردهای مفاصل را به همراه داشته باشد.

از نظر طب سنتی مزاج آدم‌ها نقش بسیار مهمی در کنترل بدن شما برعهده دارد. در صورت شرایطی که گرمای مزاج شما بیش از حد شود، این مسئله باعث تجزیه شدن رطوبت و مایعات بدن شود و در نتیجه سرمی خون غلیظ تر شده و این مسئله می‌تواند باعث ایجاد غلظت خون شود.

از سوی دیگر اگر دمای بدن از حد طبیعی و دما ۳۷ درجه پایین تر بیاید، این موضوع باعث سرد شدن بدن شده و خون به همین واسطه متراکم شده و غلیظ می‌شود. در صورت بروز چنین مشکلی شرایط دمای بدن فرد به شکلی می‌شود که پتانسیل ابتلا به غلظت خون افزایش پیدا می‌کند. در نهایت نیز لازم به ذکر است که افراد چاق به صورت کلی مستعد غلظت خون، بالا رفتن فشار خون و چربی خون بوده و در چنین شرایطی رژیم غذای مناسب تاثیر بسیار زیادی بر روی کنترل این بیماری خواهد داشت.

فواید حجامت

فواید حجامت برای غلظت خون

در صورتی که قصد دارید تا از روش‌ها و تکنیک‌های موجود در طب سنتی اقدام به درمان غلظت خون کرده و از این طریق این مشکل را درمان کنید، می‌توانید به سراغ حجامت آمده و از این روش استفاده کنید.

اگر بخواهیم نگاهی به حجامت انداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که حجامت یکی از تکنیک‌ها و روش‌های خونگیری در طب سنتی است. اهمیت حجامت به قدری است که متخصصان طب سنتی بسیار آن را توصیه می‌کنند. اگر بخواهیم در مورد نحوه انجام حجامت صحبت کنیم باید گفت که در این شیوه و روش درمانی در حدود ۵۰ تا ۷۰ سی سی خون از بدن بیمار خارج می‌شود. نکته مهم این است که سن فرد، جنسیت و طبع آن در افزایش یا کاهش بر روی میزان خون خارج شده از طریق حجامت تاثیر گذار است. همچنین اگر قصد دارید تا اقدام به حجامت کنید، بهترین زمان برای انجام این کار فصل بهار است. حال باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که حجامت می‌تواند به درمان غلظت خون کمک کند.

از آن جایی که در این روش، در جداره رگ، شکاف کوچکی به وجود می‌آید، انجام این کار باعث می‌شود تا مقداری خون را از بدن فرد خارج شده و از طریق کاستن حجم خون بیمار، این مسئله باعث کاهش غلظت خون می‌شود.

همچنین حجامت کردن می‌تواند از طریق انحراف خون به مسیر دیگر به منظور درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که امروزه این تکنیک به شکل بهداشتی و با کمک سوزن و کیسه‌های مخصوص انجام می‌شود. در کنار تعدیل میزان غلظت خون، حجامت باعث دفع سموم بدن، تعادل در اخلاط چهارگانه و رقیق کردن خون خواهد شد. حجامت نقش بسیار مهمی در کاهش غلظت خون ایفا می‌کند و همچنین در کاهش چربی خون، کلسترول و تری گلیسرید اثرگذار است.

حجامت درمانی

حجامت در چه صورت ممنوع است؟

در صورتی که غلظت خون دارید، اگر جز افراد زیر باشد، امکان حجامت برای شما وجود ندارد و لازم است تا از سایر روش‌ها برای درمان غلظت خون خود استفاده کنید:

 • زنان باردار تا قبل از ماه چهارم
 • زنان در هنگام عادت ماهیانه
 • کودکان قبل از ۴ ماهگی
 • افراد مبتلا به کمبود پلاکت
 • افراد با فشار خون مقطعی بالا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

در صورتی که از طریق حجامت کردن همچنان مشکل غلظت خون دارید، لازم است تا  به پزشک مراجعه کنید و با استفاده از داروهای شیمیایی مراحل درمان را طی کنید. نکته مهم این است اگر برای کاهش غلظت خون از داروهای گیاهی استفاده می‌کنید، در صورت شروع درمان با استفاده از داروهایی شیمیایی برای جلوگیری از تداخل دارویی باید آن‌ها را حذف کرده و حتما نظر پزشک خود را در مورد مصرف این دسته از داروهای گیاهی بپرسید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت نمکدون نگاهی به اهمیت حجامت در درمان غلظت خون انداخته و مهم ترین اطلاعاتی که برای حجامت باید به آن توجه داشته باشید را به شما ارائه کردیم. پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا مشکل غلظت خون خود را برطرف کنید، حتما نگاه ویژه‌ای به حجامت داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *