وبلاگ

فواید دویدن چیست؟ + فواید دویدن برای لاغری

یکی از ورزش‌های راحت و موردعلاقه مردم در هر سنی، دویدن است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد و ادامه‌دادن به آن انگیزه بالایی نیاز دارد که شما می‌توانید با تغییر برنامه‌های روزانه، این انگیزه را برای خود ایجاد کنید. در ادامه قصد داریم برخی از فواید دویدن را برای شما بیان کنیم پس با دقت مطالب زیر را پیگیری کنید.

دویدن چه فوایدی دارد؟

دویدن برخلاف بسیاری از ورزش‌های دیگر به تجهیزات زیادی نیاز ندارد و شما می‌توانید آن را در هر مکانی انجام دهید. این ورزش باعث می‌شود کالری زیادی بسوزانید و به سرکوب اشتهای شما کمک می‌کند، همچنین چربی‌های مضر شکم را هدف قرار می‌دهد.

 • دویدن باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول می‌شود که برای کاهش خطر بیماری قلبی توصیه می‌شود.
 • از دیگر فواید دویدن، کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می‌باشد.
 • دویدن در بهبود علائم افسردگی و اضطراب تاثیر زیادی دارد.

در ادامه به توضیح فواید لاغری برای شکم، کاهش وزن و سلامتی می‌پردازیم.

فواید دویدن برای لاغری شکم

فواید دویدن برای لاغری شکم

حمل چربی اضافه شکم برای سلامتی شما بسیار مضر است. چربی شکم بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و بسیاری از بیماری‌های دیگر تاثیر دارد که دویدن برای لاغری شکم از طریق ورزش‌های هوازی با شدت متوسط تا زیاد و حتی بدون تغییر رژیم غذایی موثر است و حتی از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

با آزمایش بر روی ۲۶ زن میان‌سال نشان داده شد که دویدن برای لاغری شکم باید با شدت بالا باشد تا به‌طور قابل توجهی چربی‌های اضافی را بسوزاند. پس دو با شدت بالا را در برنامه دویدن برای لاغری خود حتما اضافه کنید تا به تناسب اندام مدنظرتان برسید.

فواید دویدن برای کاهش وزن

کاهش وزن مستلزم آن است که کالری بیشتری نسبت به آنچه مصرف می‌کنید، بسوزانید و ورزش می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند. دویدن یک گزینه عالی برای کاهش وزن است زیرا کالری بیشتری نسبت به سایر ورزش‌ها می‌سوزاند و به عضلات مختلف زیادی نیاز است که برای دویدن با هم کار کنند. به طور کلی دویدن برای لاغری شکم به تمرینات تناوبی با شدت بالا که شامل دویدن است، نیاز دارد تا بیشترین کالری را در دقیقه بسوزاند.

فواید دویدن برای سلامتی

فواید دویدن برای سلامتی

دویدن به‌غیر از کاهش وزن، مزایای دیگری دارد که با سلامتی بدن مرتبط است. با تاکید بر این‌که انواع ورزش می‌تواند برای سلامت مفید باشد، دویدن هم به پیشگیری یا کاهش بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند. در ادامه با فواید آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 • بیماری قلبی: دویدن حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز حتی با سرعت کم، خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۴۵ درصد کاهش می‌دهد.
 • قندخون: از دیگر فواید دویدن، حساس‌تر کردن سلول‌های عضلانی نسبت به انسولین است که قندخون را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا قند به سمت سلول‌های ماهیچه‌ای برای ذخیره‌سازی حرکت کند.
 • زانو درد: دویدن با زانو درد یا آرتروز ارتباطی ندارد همچنین ممکن است به کاهش درد زانو کمک کند. کسانی که بیشتر می‌دوند، درد زانوی کمتری دارند.

سوزاندن کالری بعد از اتمام ورزش

انجام منظم هر ورزش به کاهش وزن شما کمک می‌کند، اما تنها چند نوع ورزش هستند که حتی پس از پایان تمرین نیز به سوزاندن کالری ادامه می‌دهند، که انواع دویدن‌ها با شدت بالا جز آن‌ها هستند و می‌توانند تا ۴۸ ساعت بعد از تمرین به سوزاندن کالری ادامه دهند. شما می‌توانید در برنامه دویدن برای لاغری خود از این روش استفاده کنید.

در یک مطالعه، ۱۱ مرد به مدت ۴۷ دقیقه با سرعت زیاد دوچرخه‌سواری کردند تا محاسبه کنند که بعد از تمرین برای چه مدت، چه مقدار کالری سوزاندند. میانگین کالری سوزانده شده در هر شرکت‌کننده در طول تمرین ۵۲۰ کالری و در ۱۴ ساعت بعد از تمرین، ۱۹۱ کالری اضافی را سوزاندند که برای دویدن با شدت بالا نیز همین مقدار کالری از دست می‌رود.

چگونه برنامه دویدن برای لاغری را شروع کنیم؟

برای شروع دویدن باید کفش مناسب، یک تاب راحت، یک بطری آب و لباس مناسب برای دویدن مانند جوراب شلواری یا شلوار راحت داشته باشید و همچنین استفاده از لباس زیر راحت در حین دویدن برای کاهش خستگی به خانم‌ها بسیار توصیه می‌شود. در ادامه چند نکته اساسی توصیه می‌شود که باید قبل از شروع تمرین انجام دهید.

 • فرکانس: برای شروع برنامه دویدن برای لاغری، ۳ تا ۴ روز در هفته را هدف قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا زمان ریکاوری کافی بین تمرین‌ها وجود داشته باشد.
 • گرم کردن: قبل از شروع، مهم است که بدن خود را گرم کنید و نرمش انجام دهید تا برای دویدن آماده شوید. با حرکات کششی شروع کنید و پس از ۵ دقیقه پیاده‌روی با سرعت کم، به آرامی به سمت پیاده‌روی با قدرت پیش بروید.
 • خنک شدن: در پایان دویدن، به تدریج سرعت خود را کاهش دهید و با ۵ دقیقه پیاده‌روی آرام بدنتان را خنک کنید.
 • زمان کل برنامه دویدن برای لاغری: در مجموع حدود ۳۰ دقیقه را هدف بگیرید که این زمان شامل ۵ دقیقه برای گرم کردن، ۵ دقیقه برای خنک کردن و ۲۰ دقیقه دویدن می‌باشد.

تند دویدن چه فوایدی دارد؟

بسیاری از مردم سعی می‌کنند کالری دریافتی خود را با خوردن غذای کمتر یا تغییر در غذایی که می‌خورند کاهش دهند که این استراتژی‌ها ممکن است گاهی گرسنگی را افزایش دهد و کاهش وزن را به چالش تبدیل کند. مطالعه‌ها نشان داده‌اند که دویدن با شدت بالا ممکن است باعث سرکوب سطوح هورمون گرسنگی (گرلین) و تولید هورمون‌های سیری (پپتید) شود که خودبه‌خود اشتهای شما کم می‌شود.

چگونه با انگیزه بمانیم؟

چگونه با انگیزه بمانیم؟

پایبندی به برنامه‌ریزی ورزشی، چه دویدن برای لاغری شکم و چه دویدن برای سرگرمی و هر دلیل دیگری که دارد، می‌تواند به شما در دستیابی به موفقیت بلندمدت با اهداف کاهش وزن کمک شایانی کند.

 • یکی از ترفندهای با انگیزه ماندن این است که آن را سرگرم کننده نگه‌دارید تا وسوسه نشوید که هیچ بهانه‌ای برای اجتناب از تمرین خود بیاورید.
 • با تغییر مسیر دویدن خود هر چند هفته یکبار یا اضافه کردن انواع مختلف دویدن مانند فواصل زمانی یا دو در سربالایی، تمرینات خود را جذاب نگه‌دارید.
 • دویدن با دوستی که شما را به چالش می‌کشد، می‌تواند شما را متعهد نگه‌دارد و اگر در ساعات اولیه یا اواخر روز دویدن را شروع کنید، ایمنی بیشتری ایجاد می‌شود.
 • اگر صبح زود بیدارشدن برای شما آسان نیست، از شب قبل وسایل دویدنتان را آماده کنید تا در وقت هم صرفه‌جویی کرده باشید.

فواید دویدن و جادوی لاغری!

در طول مقاله شما را با فواید دویدن آشنا کردیم و برای شما شرح دادیم که دویدن چه تاثیراتی برای لاغری دارد. اگر مدت زیادی است که ورزش نکرده‌اید یا دویدن را کنار گذاشته‌اید با پیاده‌روی تند شروع کنید تا فشار زیادی به بدن شما وارد نشود. هر روز می‌توانید سرعت خود را بیشتر کرده و زمان دویدنتان را افزایش دهید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم تجریه ‌ای در زمینه لاغری با دویدن دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *